עמוד הבית מחלקת הנוער אימון שוערים תקשורת השוער - סיכום הרצאה

תקשורת השוער - סיכום הרצאה

תקשורת שוערים - סיכום הרצאה שנערכה בתאריך 23.01.13 ע"י איתן חמיאל

תקשורת השוער במגרש: נושא חשוב מאין כמוהו שעליו קמים ונופלים שוערים ברמות הגבוהות.

מאמנים ראשיים של קבוצה לא מפסיקים לדבר איתי על נושא זה בנוגע לשועריהם. DSC 0406


חלק מהעניין הוא קשור לאופי ולהרגלים אישיים וחלק ניתן יותר ללימוד ותרגול.


העברת מסר ברור לשחקנים- שוער שמבין את שיטת המשחק של המאמן ויודע את צורת העבודה של ההגנה שלו, יהיה לו יותר קל לקרוא את המשחק ולכוון נכון את שחקני השדה.

שחקני ההגנה אמורים להיות מוכנים וקשובים להכוונה של השוער ולדעת שהוא חשוב מאוד במיקום והכוונתם. אחרי המשחק יהיה זמן לדיון ושיחות, אבל בזמן המשחק שחקני השדה חייבים להקשיב להוראות שלו, אסור שהוראות השוער יהיו בתדירות גבוהה מדי ועמוסות מדי ("חופרות"), אחרת שחקני השדה יפסיקו להקשיב.

השוער צריך לדבר רק כשיש צורך אמיתי לכוון לא להתיש את הקבוצה. אפילו הערות חיוביות לא צריך להעמיס עליהם. עידוד החברים בזמנים מסוימים הוא חשוב מאוד... אבל אין צורך בפטפטנות.
על השוער להיות בעל ביטחון בדיבוריו אך לא יהיר! לפעמים השחקן שדה לא יספיק לבצע את ההוראה או שאין לו את היכולת לבצע אותה.

יש פעמים שהשחקן שדה יראה את ההתרחשות בזוית שלו ויחשוב שהשוער לא צודק. אם המקרה נגמר לטובה בלי סיכונים אז סבבה, אך אם זה לא עבד, חייבים לשבת אחרי המשחק שחקן ההגנה עם השוער ולנתח אתת המצב לתיקון עתידי.

לשוער צריך להיות עור של פיל, כי לפעמים בשורה התחתונה הוא לא תמיד צודק! לפעמים השוער יצעק "שלי", ובכל זאת השחקן יעדיף להרחיק בטענה שהוא ראה את החלוץ יותר קרוב מהשוער לכדור ולכן החליט להרחיק.

הדו שיח הזה הוא טוב ונכון אך ברב המקרים כדאי שיקרה אחרי המשחק. חשוב שהמשוב בזמן משחק יהיה חברי ומובן, ולא בצורה שיורדת על השחקן, כי אחרת השחקן יפסיק להקשיב לשוער, שוער צריך לדבר אל השחקנים שלו בצורה שתעורר בהם השראה להמשיך לעבוד קשה.

המידע ששוער מעביר לשחקנים צריך להיות ברור, קצר וחיובי ושיעבור אליהם בצורה מכובדת ורגועה. 


לסיכום : ככל ששוער יתעסק בעיקר עבודתו שהיא הכוונה מדוייקת, ולא יתעסק בטפל, צעקות והאשמות, תהיה לו היכולת למנוע יותר שערים ולהיות מנהיג אמיתי בתוך הקבוצה. 


מאחל לכם הצלחה ומנהיגות...